You are currently viewing Зміни до порядку зарахування дітей до дошкільних закладів

Зміни до порядку зарахування дітей до дошкільних закладів

27 січня 2021 року Кабінет Міністрів України видав Постанову №86 про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 305. Постанова № 305 затверджує положення про дошкільний навчальний заклад (дитячий садочок), у тому числі порядок зарахування дітей до такого закладу.

Окреслимо найбільш суттєві зміни, що відбулись:

  • поняття “дошкільний навчальний заклад” замінено на поняття “заклад дошкільної освіти” (далі ЗДО);
  • визначено вимоги до медичної довідки, яка має подаватись до ЗДО для зарахування. Ця довідка має бути “видана відповідно до статті 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти.” ;
  • наведено вимоги для зарахування до ЗДО дітей з особливими освітніми потребами і зарахування до спеціальних ЗДО (потрібен висновок інклюзивно-ресурсного центру);
  • наведено вимоги до зарахування дітей з туберкульозною інфекцією до ЗДО (санаторні групи або санаторні заклади).

Недоліки внесених змін:

Видача довідки для зарахування має відбуватись відповідно до ст. 15 ЗУ “Про захист населення від інфекційних хвороб”. Остання передбачає, що дитині надається довідка, якщо в неї відсутні протипоказання для перебування у дитячому закладі та якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень. Для дітей з медичним відводом від щеплень передбачено отримання висновку консиліуму лікарів. Зазначимо, що невизначеність співвіднесення понять “дитячий заклад” – “освітній заклад” залишається незмінною. Якщо ж вважати ЗДО дитячим закладом, виникає колізія з положеннями Конституції України ст. 53 та ЗУ “Про освіту” ст.ст. 2, 3 про рівність у доступі до освіти незалежно від будь-яких показників (в тому числі, медичних).

Позитивні моменти:

У переліку документів, необхідних для подання до ЗДО, відсутня довідка про наявність щеплень у дитини (довідка 063/о). Таким чином, директор ЗДО не має права вимагати надати відомості про щеплення або відмовити у зарахуванні на підставі неподання цієї довідки. Це унеможливлює “переслідування” дитини (та її батьків) протягом її навчання у ЗДО на грунті наявності або відсутності щеплень.