Вступ до школи

1) Перед вступом до школи необхідно взяти у педіатра (приватного або у державній поліклініці) форму 086-1/о. Педіатр може призначити аналізи (загальний аналіз крові та сечі, соскоб на ентеробіоз) та проходження вузьких спеціалістів.

 1. Педіатр може спрямувати  на ЛКК. Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, що визначає прийом до школи, надано вичерпний перелік документів, що потрібні для вступу до школи. Висновка ЛКК серед них немає. 

Можливі дії:

 • Відмовитись від проходження ЛКК, ґрунтуючись на законодавстві та колі питань, що належать до компетенції ЛКК. Це – комісія, що вирішує щодо визнання людини непрацездатною. Здоровій дитині вона не потрібна. Вимагайте у лікаря надання довідки 086-1/о. У випадку відмови пишіть скаргу до головного лікаря медичного закладу. Скарга складається у 4 экземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Один екземпляр надаєте головному лікарю, другий і третій – надсилаєте до прокуратури та Департаменту охорони здоров’я.
 • Нейтрально реагувати на направлення на ЛКК. Лікар має право передачі справи до ЛКК, але ви не зобов’язані там бути присутніми, надавати до ЛКК якісь документи чи пояснення. Надайте до медичного закладу заяву про заборону передачі персональних даних у 3 екземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Ще один екземпляр віддаєте головному лікарю, третій відправляєте Уповноваженому з прав людини ВРУ.

Отримавши висновок ЛКК, в залежності від формулювання, можете віднести його до школи (якщо зазначено, що дитина може відвідувати). Якщо висновок негативний (що суперечить Положенню про ЛКК та окресленій сфері її компетенції), жодний закон чи нормативний акт не зобов’язує Вас надавати його до школи.

2. Педіатр зазначає у формі 086-1/о відомості щодо щеплень або неможливості відвідування дитиною навчального закладу. Можливі дії:

 •  Взяти довідку форму 086-1/о у приватного лікаря без заборони відвідування;
 • Надати головному лікарю скаргу за зразком. Скарга складається у 4 екземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Один екземпляр надаєте головному лікарю, другий і третій – надсилаєте до прокуратури та Департаменту охорони здоров’я.

2) Відносите документи до школи. Порядок прийому дітей до школи визначений у Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти

У п. 4 Порядку наведено перелік документів, які Ви маєте подати до школи:

 1. Заяву про зарахування  (зазвичай пишеться на місці)
 2. Копію свідоцтва про народження
 3. Медичну довідку за формою 086-1/о.

ВАЖЛИВО: Краще йти до школи із «групою підтримки». З Вами має бути людина, яка зможе знімати відео на камеру. Впевніться, що заряд телефону / камери достатній. Ви можете знімати посадову особу при виконанні у будь-який момент, навіть якщо він / вона забороняє зйомку. Важливо при цьому оголосити свої наміри фразою «Я Вас знімаю», «Я веду зйомку» або подібними.

Можливі варіанти розвитку подій:

 • Директор приймає усі документи без застереження. Єдиний законний спосіб розвитку подій.
 • Директор приймає документи, але просить «донести» довідку за формою 063/о (карта профілактичних щеплень).

Варіанти дій:

 • А) Відмовити, грунтуючись на відсутності даної форми у переліку документів, необхідних для вступу до школи, у Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти та ст. 39-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» (право на таємницю про стан здоров’я), неможливості розкриття персональних даних без згоди особи, згідно з Законом України “Про захист персональних даних”.
 • Б) Погодитись принести таку форму. Для цього необхідно отримати цю форму у лікаря-педіатра. Форму може бути незаповненою (якщо відсутні щеплення), але має бути штамп медичного закладу. При цьому, у будь-який момент Ви можете зобов’язати школу (принаймні, формально) знищити медичну документацію Вашої дитини. Для цього необхідно надатизаяву за зразком у 3 екземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Ще один екземпляр віддаєте головному лікарю, третій відправляєте Уповноваженому з прав людини ВРУ.

Директор відмовляється прийняти заяву про зарахування, вимагаючи додаткові, не визначені Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, довідки чи документи. 

Можливі дії:

 • А) Відправлення заяви на зарахування та копій документів рекомендованим листом з описом вкладень на адресу школи. При цьому копії заяви необхідно надіслати до Департаменту освіти Вашого населеного пункту та відділу прокуратури. Абзаци, позначені зірочкою (*) можна виключити за Вашим бажанням.
 • Б) Виклик поліції та написання заяви за зразком. У Вас має залишитись талон, наданий працівником поліції. Обов’язково наступного дня зверніться до відділку поліції та отримайте витяг з Єдиного реєстру досудового розслідування. Якщо директор продовжує відмовлятись прийняти документи, паралельно надсилайте заяву про зарахування поштою, як вказано у попередньому пункті (А). 

Після подання документів впевніться, що дитину зараховано до школи. Це можна зробити наступними способами:

 • Подивитись списки зарахованих учнів, оприлюднені на сайті школи.
 • Надати директорові заяву про надання витягу з наказу про зарахування у 4 екземплярах, на одному школа має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Ще один екземпляр віддаєте директорові, третій відправляєте в Департамент освіти і науки, четвертий до місцевого відділу прокуратури.