Вступ до садочку

Перед вступом до садочку необхідно взяти у педіатра (приватного або у державній поліклініці) медичні довідки. Щодо типу та кількості цих довідок, МОЗ та МОН України надають неоднозначні роз’яснення.

1)     Зокрема, згідно з Записом до дитячого садочка, розміщеним на сайті МОН України (але не оформленим у вигляді наказа або іншого документа), для вступу до садочку потрібні:

Копія свідоцтва про народження дитини

  • Копія свідоцтва про народження дитини
  • Заява про зарахування
  • Довідка від лікаря-педіатра «Здоровий. Відвідувати може»
  • Довідка про епідеміологічне оточення.

Окремо (не в переліку документів на прийом) зазначено, що згідно наказу №434 від 29.11.2002 МОЗ України, питання відвідування дошкільного закладу дітьми без щеплень вирішується ЛКК.  Цей наказ не є зареєстрованим Міністерством юстиції України, а, отже, є внутрішнім наказом МОЗ і НЕ Є ОБОВ’ЯЗКОВИМ до виконання батьками.

2) Згідно з Роз’ясненням МОЗ України №ІІІ-01/89 від 29.03.2018, для зарахування в садочок батьки мають надати форму 086-1/о та форму 063/о.

3) Згідно ще одного Роз’яснення МОЗ №ІІІ-01/123 від 24.04.2018, «для відвідування закладу дошкільної освіти батькам дитини віком до 6 років достатньо надати довідку від лікаря педіатра або сімейного лікаря закладу охорони здоров’я, у якому спостерігається дитина. У довідці зазначається прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, місце проживання дитини; факт того, що дитина здорова та може відвідувати заклад дошкільної освіти. У разі необхідності лікар може зазначити в довідці застереження щодо фізичних навантажень та інші рекомендації медичного характеру. У випадку, якщо дитина має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків або іншого законного представника дитини, у цій довідці може бути зроблено відповідний запис».

Таким чином, ґрунтуючись на найбільш актуальному роз’ясненні ( Роз’яснення МОЗ №ІІІ-01/123), при зарахуванні до садочку необхідно надати:

  • Заяву про зарахування – зазвичай пишеться на місці
  • Копію свідоцтва про народження дитини
  • Направлення від районного відділу освіти (якщо є)
  • Довідку від лікаря-педіатра «Здоровий. Відвідувати може»

1.     Взяття довідки у медичному закладі. Можливі дії:

  • Взяти довідку у приватного лікаря
  • Взяти довідку у дільничного педіатра або у того лікаря, з яким укладено угоду.

Педіатр може призначити аналізи (загальний аналіз крові та сечі, соскоб на ентеробіоз) та проходження вузьких спеціалістів.

Можливі ситуації:

1) Педіатр спрямовує на ЛКК. Наявна ситуація в законодавстві не дає змоги однозначно надати висновок про необхідність або зайвий характер ЛКК для вступу до садочку. 

Можливі дії:

  • Відмовитись від проходження ЛКК, ґрунтуючись на законодавстві (наведеному Роз’яснення МОЗ №ІІІ-01/123) та колі питань, що належать до компетенції ЛКК. Це – комісія, що вирішує щодо визнання людини непрацездатною. Здоровій дитині вона не потрібна. Вимагайте у лікаря надання довідки «Здоровий. Відвідувати може». У випадку відмови пишіть скаргу до головного лікаря медичного закладу. Скарга складається у 4 екземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Один екземпляр надаєте головному лікарю, другий і третій – надсилаєте до прокуратури та Департаменту охорони здоров’я.
  • Нейтрально реагувати на направлення на ЛКК. Лікар має право передачі справи до ЛКК, але ви не зобов’язані там бути присутніми, надавати до ЛКК якісь документи чи пояснення. Надайте до медичного закладу заяву про заборону передачі персональних даних у 3 екземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Ще один екземпляр віддаєте головному лікарю, третій відправляєте Уповноваженому з прав людини ВРУ.

Отримавши висновок ЛКК, в залежності від формулювання, можете віднести його до садочку (якщо зазначено, що дитина може відвідувати). Якщо висновок негативний (що суперечить Положенню про ЛКК та окресленій сфері її компетенції), пишіть скаргу до головного лікаря. Перед цим радимо показати висновок ЛКК юристу / адвокату для внесення можливих коригувань у заяву та вирішення подальшої стратегії.

2) Педіатр зазначає у довідці про неможливість відвідування дитиною навчального закладу.

Можливі дії:

  • Взяти довідку у приватного лікаря;
  • Надати головному лікарю скаргу за зразком. Скарга складається у 4 екземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Один екземпляр надаєте головному лікарю, другий і третій – надсилаєте до прокуратури та Департаменту охорони здоров’я.

3) Педіатр не зазначає у довідці про відвідування садочку, зазначаючи лише діагноз.

Можливі дії:

  • Віднести довідку в садочок та написати заяву на зарахування. У випадку відмови завідувача садочком прийняти документи, вимагати у завідувача письмової відмови або відправити заяву поштою. Отримавши письмову відповідь, знову звернутись до поліклініки (див. наступний абзац).
  • Надати головному лікарю скаргу за зразком. Скарга складається у 4 екземплярах, на одному медичний заклад має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Один екземпляр надаєте головному лікарю, другий і третій – надсилаєте до прокуратури та Департаменту охорони здоров’я.

2. Подання документів до садочку. Заздалегідь, до того, як іти до завідувача садочком, напишіть заяву завідувачеві за зразком. Роздрукуйте у двох екземплярах. Якщо завідувач відмовить у прийнятті документів або зарахуванні, вимагаючи довідки про щеплення або ф. 063/о, надайте заяву, простежте, щоб на Вашій копії поставили штамп із номером вхідного документа та датою. У разі відмови прийняти документи викликайте поліцію, пишіть заяву за зразком. У Вас має залишитись талон, наданий працівником поліції. Обов’язково наступного дня зверніться до відділку поліції та отримайте витяг з Єдиного реєстру досудового розслідування. Якщо завідувач продовжує відмовлятись прийняти документи, паралельно надсилайте заяву про зарахування поштою, як вказано у попередньому пункті (А).

3. Після зарахування дитини впевніться, що завідувачем виданий відповідний наказ. Для цього надайте заяву з вимогою надати витяг з наказу про зарахування до садочку у 4 екземплярах, на одному школа має поставити штамп із номером вхідного документу та датою прийняття – цей екземпляр залишається у Вас. Ще один екземпляр віддаєте директорові, третій відправляєте в Департамент освіти і науки, четвертий до місцевого відділу прокуратури.