You are currently viewing Відповідальність за поствакцинальні ускладнення. Ініціативи Кабміну

Відповідальність за поствакцинальні ускладнення. Ініціативи Кабміну

За роки незалежності в Україні не було зареєстровано жодного законодавчого акту щодо компенсації поствакцинальних ускладнень. Втім, інструкція з фіксації таких подій існує досить давно (посилання). Спочатку вона існувала як окремий документ, у 2017 році була включена до Порядку здійснення фармаконагляду. Тим не менш, про дану інструкцію знає невелика частина лікарів, а зафіксованих ПВУ з посиланням на неї або без посилань в Україні поодинокі випадки.

До 2021 року зафіксований лише один випадок компенсації наслідків дії імунобіологічного препарату, а саме проби Манту. Батькам загиблих і покалічених дітей довелось об’єднатись, винайняти адвоката і кілька років ходити по судах, щоб отримати по 10000 грн за смерть дитини і меншу суму — за каліцтво. Ознайомитись із судовим рішенням можна за посиланням:

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79859824?fbclid=IwAR1w2icdREBwxYenkJISHw00MFvItC6-PJwePMKOvLYGw30rjUXzMeIfX6g

Відповідачем у цій справі було МОЗ України. Зазначимо, що закупівля вакцин здійснюється саме через Міністерство та організації-медіатори (ЮНІСЕФ). Таким чином, виробник вакцини позбавлений будь-яків ризиків внаслідок шкоди, що може бути заподіяна його препаратами українцям. Додамо, що жодного спеціального фонду, з якого фінансуються компенсації постраждалим від вакцин, в Україні немає. Такі фонди є у більшості розвинених країн світу (США, Канада, Австрія, Швейцарія, Німеччина тощо).

Відповідальність за поствакцинальні ускладнення. Ініціативи Кабміну
Вебсайт національної програми США щодо компенсації поствакцинальних ускладнень

Вочевидь, зважаючи на кількість негативних повідомлень у ЗМІ щодо ускладнень від вакцини проти коронавірусу AstraZeneca (закуплена Україною COVISHIELD є начебто повним аналогом цієї вакцини, детальніше див. за посиланням), 19 лютого 2021 року МОЗ України зробило спробу засекретити склад препарату та його виробника. Незважаючи на обурення суспільства і правозахисників, наказ досі має статус “чинний”.

15 березня 2021 року була оприлюднена нова ініціатива Кабінету міністрів України. Люди, які обіймають найвищі щаблі виконавчої влади, пропонують додатково звільнити від відповідальності як виробників вакцин від COVID-19 (абсолютна більшість яких ще не пройшла всі необхідні випробування), так і взагалі усіх осіб, причетних до поставок, реєстрації та обігу вакцин.

Відповідальність за поствакцинальні ускладнення. Ініціативи Кабміну
Текст законопроєкту 5247 від 15.03.2021р.

Не менш дивним є і текст першої половини законопроєкту №5247 щодо прийняття зобов’язань від імені України та відмови від суверенного імунітету. З повним текстом законопроєкту можна ознайомитись за посиланням:

Офіційний портал Верховної Ради України (rada.gov.ua)

До змісту цього документу багато питань. Які саме зобов’язання можуть бути покладені на українців, яким чином Кабмін як виконавчий орган може ухвалити таке рішення, і навіщо додатково захищати виробників і постачальників вакцин у країні, де відсутня будь-яка відповідальність за ПВУ, як де-юре, так і де-факто. Готуємо відповідне звернення до ВРУ та Кабміну з вимогою зняти законопроєкт з розгляду.