You are currently viewing Чиновники проти батьків нещеплених дітей. Постанови суду.

Чиновники проти батьків нещеплених дітей. Постанови суду.

Завдання освітян та медиків, межі їх повноважень чітко прописані в законодавстві України. Конституцією України, Законами “Про освіту”, “Основи законодавства України про охорону здоров’я” та інші нормативно-правові акти встановлюють пріоритет якості та доступності освіти та медичної допомоги. Втім, вже кілька років поспіль в Україні спостерігаєтсья протилежна тенденція. Міністерства, міськи й обласні департаменти, директори та персонал навчальних і медичних закладів різноманітними способами перешкоджають нещепленим дітям отримувати освіту в очній формі. Здебільшого це відбувається у вигляді усних заборон або листів. Втім, траплялись і випадку булінгу учнів вчителями, і позбавлення таких учнів певних послуг: користування шкільним автобусом, їдальнею, тощо.

Чиновники проти батьків нещеплених дітей. Постанови суду.

Батьки, обурені таким станом справ, подають до суду. Наразі триває повторний перегляд справи щодо недопущення зарахованої дитини до дитячого садочку у 1-й інстанції — через відповідне рішення Верховного суду. У касаційному провадженні знаходяться ще декілька справ. Є випадки незадоволення позовів судом. Тим не менш, судом зазначено право на відмову від щеплень. Надано також огляд умов, за яких дитина без щеплень може відвідувати дошкільний заклад.

У 2019 році директорка Анатоліївської загальноосвітньої школи у Херсонській області подала до суду на матір двох учнів даної школи. Діти були здорові, про що свідчили відповідні медичні довідки. Директор вимагала від суду зобов’язати матір перевести дітей на іншу (неочну) форму навчання. Незважаючи на відверто протизаконні вимоги, суд 1-ї інстанції ухвалив рішення не на користь матері. Остання подала апеляційну скаргу, яка була задоволена судом. Рішення 1-ї інстанції було скасовано. Постанову суду можна прочитати за посиланням нижче.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/93657624

У 2020 році директор Бакшанського НВК видав наказ, згідно з яким діти не допускались до навчання без довідок певного зразка. За свідченням директора закладу, це довідка про проходженян медичного огляду. Втім, батьки дітей, які відвідують цей заклад, зазначають, що отримання відповідної довідки та допуску у школу було можливим лише за наявності у дітей щеплень. Батьки звернулись до місцевого відділу освіти, який спрямував директору листа із вимогою скасувати наказ та забезпечити учбовий процес для всіх дітей. Втім, лист від відділу освіти не потрапив до матері трьох з цих дітей. Діти не відвідували навчальний заклад більше місяця. Навчальний заклад передав дані відомості до поліції, у зв’язку з чим на матір було складено адміністративний протокол. Останній був відхилений судом. Рішення суду про закриття провадження у справі за посиланням

https://reyestr.court.gov.ua/Review/93142749

Чиновники проти батьків нещеплених дітей. Постанови суду.

На даний момент діти, щодо яких були відкриті судові справи, відвідують відповідні навчальні заклади. Проте, їх батькам довелось докласти чималих зусиль, щоб довести своє законне право на отримання освіти за обраною формою. Сподіваємось, що ці приклади сприятимуть зростанню правової обізнаності як серед батьків, так і серед чиновників і правоохоронців.