You are currently viewing Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України

Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України

13 вересня 2021 року на офіційному вебсайті Кабінету Міністрів України була опублікована постанова №954. Згідно з цим документом, передбачено певні обмеження у роботі освітніх, торгових, розважальних закладів. Умовою застосування цих обмежень є відсоток та відповідна зона карантину: 80% (жовта зона) або 100% (червона зона) щеплених проти COVID-19 працівників / відвідувачів, та/або перехворілих на COVID-19, та/або людей, які надали негативний ПЛР-тест на COVID-19.

Залишимо поки що правові питання, такі, як відверта дискримінація за медичною ознакою, осторонь. Розглянемо питання доцільності.

Перехворілі на COVID-19 мають міцний імунітет до хвороби. Це підтверджується науковими статтями (наприклад, ізраїльське дослідження від 24.08.2021, стислий огляд — стаття у ЗМІ) та лікарями та науковцями (експертна думка імунолога Андрія Волянського викладена у матеріалі regionews.ua; експертна думка інфекціоніста Євгена Дубровського — у статті greenpost.ua).

ПЛР-тест, за твердженням МОЗ, є основним діагностичним критерієм визначення захворювання на цю хворобу.

Отже, якщо незважати на правові аспекти і брати до уваги суто епідеміологічні / медичні, вимоги щодо наявності більшості людей з мінімальним ризиком захворювання на COVID-19 та поширення вірусної інфекції Sars-Cov-2 (перехворілих та тих, в кого негативний ПЛР-тест) можна вважати зрозумілими.

Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України

Втім, чи така сама ситуація з вакцинованими людьми? Під час виступу на V Міжнародному форумі «Креативна Україна 2021» у Києві міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко оголосив, що “людина, яка вакцинована, може переносити збудника, хворіти з легким перебігом та інфікувати невакцинованих і це призведе до тяжких наслідків перебігу хвороби у того, хто не вакцинувався”.

Таку ж думку висловила трохи раніше директорка американського CDC Рошель Валенскі під час брифінгу 30 липня 2021 року. Вона зазначила, що вакциновані проти COVID-9 люди мають приблизно таке саме вірусне навантаження, як невакциновані люди.

Наукові статті та статистика країн зі значним рівнем охоплення вакцинацією показують, що вакциновані проти COVID-19 можуть переносити хворобу у важкому стані (пропонуємо переглянути матеріал від VoxCheck, який підтверджує факт наявності 83% серед госпіталізованих з важким ступенєм хвороби — двічі вакцинованих проти Covid-19 людей — в Ізраїлі на дату 16.08.2021). Наукова стаття в рецензованому медичному журналі Lancet стверджує, що більше однієї чверті пацієнтів, які вакциновані двічі проти Covid-19, поступили до шпиталю з важкими або критичними симптомами хвороби Covid-19 (далі пояснюючи цей факт декількома факторами, закликаємо читати всі матеріали повністю).

Отже, медична та епідеміологічна доцільність запровадження преференцій або зняття обмежень для середовищ, де більшу частину складають вакциновані люди, є сумнівною.

Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України

Повернемось до правових питань. Жодним нормативно-правовим актом не визначено збільшені ризики або загрозу для суспільства невакцинованої людини. Конституція України та закони України фіксують невід’ємні права людей і громадян (право на освіту (КУ ст. 53, Закон “Про освіту“, ст. 2, 3), працю (КУ ст. 43, Кодекс законів про працю України, ст. 2, 2-1), відмову від медичного втручання (КУ ст. 28, ЗУ “Основи законодавства України про охорону здоров’я” ст. 43), право на лікарську таємницю (ЗУ “Основи законодавства України про охорону здоров’я” ст. 39-1) тощо), забороняють будь-яку дискримінацію за медичною ознакою (КУ ст. 3, 21, 22, ЗУ “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні“). Не належить до компетенції Кабінету Міністрів України, який є виконавчим органом, вводити подібні обмеження. Конституція України чітко визначає владний орган, спосіб та умови обмежень до деяких прав людей і громадян — визначено ст. 64.

Питання, які виникають щодо доцільності та правової обгрунтованості запропонованих Кабміном обмежень, ми задали Кабміну — 24.09.2021 на електронну пошту цього органу спрямовано запит на публічну інформацію. Пропонуємо, за бажання, також надіслати подібний запит, шаблон доступний за посиланням:

https://docs.google.com/document/d/1B1i47lYutj7iFRnqlkrCzgcpXIjty-NT4m6MTWppidw/edit

Будемо інформувати про розвиток подій.

Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України
Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України
Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України
Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України
Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України
Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України
Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України
Чому 80%? Запит до Кабінету Міністрів України