You are currently viewing “Право”суддя по-українськи: рішення Верховного суду у справах нещеплених дітей

“Право”суддя по-українськи: рішення Верховного суду у справах нещеплених дітей

Нещодавно отримано два рішення Верховного суду у справах, ініційованих батьками нещеплених дітей проти державних інституцій. Останні забороняли дітям, які не отримали одного або декількох щеплень, відвідувати навчальні заклади або зараховувати дітей до них. Обидва рішення винесені однією й тією ж колегією суддів, але є різними за формулюванням та результатом.

Рішенням від 14 лютого 2020 року (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/87602440?fbclid=IwAR1iJ4ezI2HQ-gmYJrlQGNIe8mQpzsqvH7Q18CJ-QDv0_kCUo_NRatlP-mM) Верховний суд повністю відмовив у задоволенні позову батьків неповністю щепленої дитини до Департаменту освіти і науки, наказом якого було заборонено зарахування і відвідування нещепленими дітьми закладів освіти. Огляд цього рішення даний адвокатом С. Гулою, який представляв інтереси батьків дитини, за посиланням https://youtu.be/J_bEXJhRbkM . Стисло, суд проігнорував численні посилання позивачів на дійсне законодавство, але спромігся цитувати однобокі думки з преси, без жодного наукового або правового підгрунтя. Зокрема, у рішенні говориться про те, що недопущення нещеплених дітей покликане “захистити здоров`я та життя дітей у зв`язку з ускладненою епідемічною ситуацією”. Проте, жодних посилань на наявну на час факту недопущення дітей епідемічну ситуацію не наводиться. До того ж, тим самим законом “Про захист населення від інфекційних хвороб”, за яким діти начебто мають бути недопущені, чітко окреслено визначення для епідемічної ситуації: благополучна, нестійка, неблагополучна. “Ускладнена епідемічна ситуація” – такий же копіпаст зі статей у журналах, як, на жаль, значна частина цього рішення.

Як відзначає Сергій Гула, суд у своєму рішенні посилається на те, що Департамент освіти і науки діяв згідно з протоколом комісії ТЕБ. яка, попри дійсні конституційні норми, визначила заборону недопущення дітей до освіти як необхідну. І тут ми повертаємось трохи у часі і аналізуємо ще одне рішення цієї ж колегії суддів.

30 січня 2020 року Верховний суд виніс рішення за позовом матері неповністю щепленої дитини до комісії ТЕБ як ініціатора заборони нещепленим дітям відвідувати навчальні заклади http://reyestr.court.gov.ua/Review/87269138. Цим рішенням скасовані рішення судів першої та апеляційної інстанції на користь відповідача та справу спрямовано на повторний розгляд у першій інстанції. Як зазначено у рішенні, “суд апеляційної інстанції, …, належним чином не обґрунтовує та не надає відповідної оцінки  обставині, яка має суттєве значення для вирішення даного спору, а саме, встановлення компетенції (повноважень) у Комісії на вчинення певних дій, зокрема, щодо законних підстав бути відповідачем в даній справі саме Комісії на вказаний судом висновок”. Радимо прочитати рішення повністю, адже у ньому є багато цікавих моментів.

Наразі, повторний розгляд справи призначено в Одеському окружному адміністративному суді 12 березня 2020 року. Слухання розпочнеться о 10:00 у залі 30. Бажаючим підтримати позивачку нагадуємо про необхідність мати паспорт для проходу у будівлю суду.