Щеплення є лікарською таємницею? Офіційна відповідь МОЗ

Щеплення є лікарською таємницею? Офіційна відповідь МОЗ

У зв’язку з призначенням І.В. Кузіна — у нещодавному минулому очільника Центру громадського здоров’я МОЗ України — на посаду “головний державний санітарний лікар” нашою організацією було подано запит на отримання відомостей про вакцинацію цієї посадової особи. Нагадаємо, що у своєму виступі у ЗМІ Ігор Кузін заявив, що недопущення до освітніх закладів нещеплених або частково щеплених дітей має бути закріплено законодавчо. Таким чином, висвітлюючи два моменти:

  1. Наразі немає жодної законодавчої підстави для недопущення нещеплених або частково щеплених дітей до відвідування навчальних закладів.
  2. Відомості про вакцинацію, на думку І.В. Кузіна, мають бути розголошені посадовим особам, які не мають відношення до медицини: персоналу шкіл та садочків (з метою подальшого недопущення дітей до навчання у цих закладах).

Щодо п.2, процитуємо ст. 39-1 чинного Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”:

Стаття 39-1Право на таємницю про стан здоров’я

Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта.

{Закон доповнено статтею 39-1 згідно із Законом № 997-V від 27.04.2007}

Чи є відомості про щеплення лікарською таємницею?

Це питання ми неодноразово задавали МОЗ України. Відповідні запити та відповіді можна знайти за посиланнями нижче

Чи становить інформація про щеплення медичну таємницю? – Вакцинація: Вільний вибір (vvv.org.ua)

Чи становить інформація про щеплення медичну таємницю? Частина 2 – Вакцинація: Вільний вибір (vvv.org.ua)

Зважаючи на позицію щодо вакцинації та збереження персональних даних, висловлену паном Кузіним в інтерв’ю ЗМІ, нашою організацією було подано наступний запит до МОЗ України:

Щеплення є лікарською таємницею? Офіційна відповідь МОЗ
Запит ГО “Вакцинація: вільний вибір” на надання відомостей про вакцинацію Кузіна І.В.

06 лпиня 2021 року отримано відповідь, яку наводимо повністю:

Щеплення є лікарською таємницею? Офіційна відповідь МОЗ
Щеплення є лікарською таємницею? Офіційна відповідь МОЗ
Відповідь МОЗ України на запит щодо надання відомостей про вакцинацію Кузіна І.В.

Як бачимо, чиновники, пропагуючи порушення прав дітей, не готові “починати з себе”. Адже форма 063/о (медична довідка про наявні в людини щеплення) не є обов’язковою для подання в школи та садочки. Втім, більшість директорів вимагають від батьків надання цієї форми, на підставі чого надалі намагаються не допустити нещеплену або частково щеплену дитину до навчання у закладі. Втім, як випливає з відповіді МОЗ України, відомості про щеплення особи відносяться до “медичної таємниці”, лікарської таємниці. та не можуть бути розголошені.

Цікавим моментом є наступний абзац з відповіді МОЗ України:

“Варто зазначити, що у випадках, коли збереження медичної таємниці шкодить суспільству або може мати серйозні наслідки для оточення самого пацієнта, лікар може порушити медичну таємницю.”

Хоча МОЗ України не наведено жодної правової норми на підтвердження цього постулату, він прояснює позицію міністерства. Не надавши на офіційний запит громадськості відомостей про вакцинацію медичного працівника і посадової особи — головного державного санітарного лікаря — МОЗ України фактично визнає, що інформація про наявність або відсутність щеплень НЕ Є такою, що може зашкодити суспільству або мати серйозні наслідки для оточення. Хіба що здорові діти представлять більшу загрозу, ніж санітарний лікар.