Ви зараз переглядаєте Законопроект №3625 від 10.06.2020. Результати розгляду комітетом ВРУ.

Законопроект №3625 від 10.06.2020. Результати розгляду комітетом ВРУ.

15 липня 2020 року законопроєкт №3625 від 10.06.2020, що передбачає запровадження значних обмежень прав батьків щодо медичного втручання до дітей (докладніше про законопроект можна прочитати у наших попередніх публікаціях), був розглянутий головним комітетом – комітетом  з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Повний текст висновку комітету можна переглянути на сайті Верховної ради України. Наведемо основні положення з цього висновку:

– Щодо введення поняття “уповноважених осіб”: “… законопроектом не визначається ні порядок призначення та зміни такого уповноваженого представника, ні порядок надання згоди цим представником”

– Щодо запровадження медичного втручання до дитини у випадку відмови її батьків чи законних представників: “Сьогодні це можливо лише  у разі наявності ознак прямої загрози життю пацієнта за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта чи його законних представників. Законопроектом пропонується доповнити цей перелік випадками: якщо у дитини чи недієздатної особи відсутній законний представник; у разі відібрання від батьків пацієнта віком до 14 років у зв’язку із загрозою його життю та здоров’ю; у разі тимчасового влаштування пацієнта віком до 14 років у зв’язку із залишенням його без батьківського піклування. Тобто, якщо у дитини чи недієздатної особи відсутній законний представник чи дитина перебуває в складних життєвих обставинах, запитувати  згоду на медичне втручання взагалі ні в кого не потрібно.

Такі пропозиції якісно не змінюють повноту правового регулювання та підвищують ризик можливості зловживань у цій сфері. …. Зазначена норма не узгоджується з останньою частиною цієї ж статті законопроекту, згідно з якою згоду на медичне втручання за зверненням лікаря надає орган опіки та піклування, що може призвести до правової невизначеності. ”

– Щодо надання згоди на медичне втручання до дитини органом опіки і піклування за зверненням лікаря-психіатра у випадку незгоди одного або обох батьків / законних представників: “… також створює високий ризик можливості зловживань у цій сфері.”

– Коментар щодо пропонованої госпіталізації до психіатричного закладу виключно за рішенням суду: “…госпіталізація малолітньої особи всупереч усвідомленої згоди її батьків, законних представників без рішення суду суперечить міжнародним та національним стандартам у сфері прав людини і не може бути підтримана”.

Заключний висновок: “Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити проект закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прав та інтересів дітей, а також осіб, визнаних недієздатними, у сфері охорони здоров’я (реєстр. № 3625) до порядку денного четвертої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання та за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу з урахуванням наведених вище пропозиції Комітету, що не були предметом розгляду в першому читанні, відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Таким чином, Комітетом були окреслені ті моменти, які найбільше турбують батьків, та запропоновано якісні зміни до тексту законопроекту. Втім, законопроект не скасовано, а рекомендовано до редагування та включення у порядок денний ВРУ.

Для протидії прийняттю законопроекту у початковій редакції або із мінімальними змінами, пропонуємо всім батькам, хто ще не відправив своє звернення до депутатів та комітетів ВРУ, це зробити. Шаблони звернень та інструкція з надсилання доступні у наступній публікації на фейсбуці.

Законопроект №3625 від 10.06.2020. Результати розгляду комітетом ВРУ.
Захищаємо дітей разом!